Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgContentJw_sig has a deprecated constructor in /home/klient.dhosting.pl/agmedia/odkryjorawe.pl/beta/plugins/content/jw_sig/jw_sig.php on line 18

Kościół św. Jana Chrzciciela jest najcenniejszym zabytkiem Górnej Orawy. Powstanie kościoła datuje się na lata 1651-1656, zbudowany został z inicjatywy ks. Jana Szczechowicza. Jest położony pośród drzew i otoczony murem, w obrębie którego mieści się cmentarz.

Prezbiterium z zakrystią i nawa, najstarsze części kościoła, zbudowano z drzewa modrzewiowego zrębowo, tj. bez gwoździ, na kamiennej podmurówce. Murowaną z kamienia, otynkowaną kaplicę Matki Bożej Bolesnej dostawiono w 1728, iglicowa wieża została wbudowana do nawy w 1901 roku. Dach nawy, prezbiterium i kaplicy został zaprojektowany i wykonany w 1935 roku.

Ściany kościoła pokrywa polichromia, wykonana przez nieznanych malarzy, w kilku etapach, od  ok.1656 do 1711 roku. Najważniejsze malowidła to 14 obrazów ukazujących sceny z życia św. Jana Chrzciciela.

Kościół w Orawce posiada unikatowe na światową skalę zasłony wielkopostne. Są to płótna lniane malowane temperą, którymi zasłania się ołtarze przez 10 dni w roku, od piątej niedzieli Wielkiego Postu do Triduum Paschalnego.

Więcej informacji na: http://orawka-kosciol.pl

View the embedded image gallery online at:
http://odkryjorawe.pl/atrakcje/kosciol-w-orawce#sigFreeId22929adbb6