Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgContentJw_sig has a deprecated constructor in /home/klient.dhosting.pl/agmedia/odkryjorawe.pl/beta/plugins/content/jw_sig/jw_sig.php on line 18

Orawskie Lato to sztandarowa impreza organizowana co roku w największej orawskiej gminie - Gminie Jabłonka. Święto to odbywa się w drugiej połowie lipca na stadionie sportowym w Jabłonce i cieszy się wielkim zainteresowaniem wśród Orawian i gości z dalszych regionów Polski. Podczas Orawskiego Lata można spotkać się z  autentycznym orawskim folklorem i poznać dawne obyczaje. Na powitanie rozbrzmiewają dźwięki trombit i dzwonków Haniaczyków. Natomiast na scenie zespoły regionalne istniejące niemalże w każdej orawskiej miejscowości prezentują śpiew i tańce, takie jak: polka, czardasz.

Podczas imprezy każdy śmiałek może wziąć udział w trzech atrakcyjnych konkursach. Pierwszym z nim są "Popisy Hajduków", czyli zbójnicki taniec w którym trzeba w przysiadzie wyrzucać przed siebie równolegle nogi, wyprostowane w kolanach. Kolejnym konkursem dla silnych mężczyzn jest "Wspinanie się na pal". W tej konkurencji nie liczy się metoda tylko czas w którym osoba wejdzie na górę. Trzecim konkursem dla par jest "Masło moje masło" w którym trzeba w jak najkrótszym czasie ubić jak największą ilość masła. Organizator Orawskiego Lata, czyli Centrum Kultury Górnej Orawy w Jabłonce co roku stara się zapewnić jak najwięcej atrakcji zapraszając wielkie gwiazdy estrady.