Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgContentJw_sig has a deprecated constructor in /home/klient.dhosting.pl/agmedia/odkryjorawe.pl/beta/plugins/content/jw_sig/jw_sig.php on line 18

Lipnica Wielka to miejscowość założona na prawie wołoskim w 1606 roku przez sołtysa Michała Śmietanę wraz z 9 wołoskimi osadnikami. Miał on wypasać 400 owiec na halach Babiej Góry.

Według ludowych podań nazwa miejscowości wzięła się od lip, które kiedyś występowały tam w wielkich ilościach. Po podziale Orawy między Polskę i Czechosłowację w 1920 część wsi Lipnica Wielka pozostała w Czechosłowacji. Do Polski przyłączono dopiero w 1924, na zasadzie wymiany terytoriów – Polska oddała wsie Głodówka (Hladovka) i Sucha Góra (Sucha Hora).

Lipnica Wielka to gmina, malowniczo rozciągająca się u podnóża Babiej Góry. Na łagodnych wzgórzach i rozległych polanach żyją gościnni mieszkańcy najdłuższej wsi orawskiej. Ponad 5500 mieszkańców osadziło się wzdłuż potoku Lipniczanka na przestrzeni 16 kilometrów. Dolna część miejscowości sięga Jeziora Orawskiego.

W Lipnicy Wielkiej znajduje się Dom Ludowy, Liceum Ogólnokształcące i Technikum. Główną imprezą kulturalną gminy jest Święto Pasterskie.

34-483 Lipnica Wielka na Orawie 518
tel: (+48) 18 26 345 95
fax:(+48) 18 26 345 97
http://www.lipnicawielka.pl