Odkryj Urok Jeziora Orawskiego

Jezioro Orawskie to jedno z najpiękniejszych i największych jezior w Polsce, położone w malowniczej kotlinie Orawy na granicy polsko-słowackiej. Oto kilka istotnych informacji o tym wyjątkowym miejscu:

  1. Położenie geograficzne: Jezioro Orawskie znajduje się na terenie południowej Polski, w województwie małopolskim, oraz na północy Słowacji. Jest położone w kotlinie Orawy, otoczonej przez góry Tatrzańskie, Beskid Żywiecki i Góry Choczańskie.
  2. Powierzchnia i wymiary: Jezioro Orawskie ma powierzchnię około 24 km², co czyni je jednym z większych jezior w Polsce. Jego długość wynosi około 11 km, a maksymalna szerokość to około 2 km.
  3. Charakterystyka: Jezioro Orawskie jest zbiornikiem wodnym sztucznym, powstałym w wyniku zatopienia doliny rzeki Orawy w latach 50. XX wieku w wyniku budowy zapory wodnej na rzece. Dzięki temu powstała ta malownicza przestrzeń wśród górskich krajobrazów.
  4. Atrakcje turystyczne: Jezioro Orawskie jest popularnym miejscem rekreacji i turystyki. Oferuje liczne atrakcje, takie jak możliwość uprawiania sportów wodnych, wędkarstwo, rejsy statkiem po jeziorze oraz spacery i wędrówki po okolicznych szlakach turystycznych.
  5. Okolica: W okolicach Jeziora Orawskiego znajdują się liczne atrakcje turystyczne, takie jak zabytkowe kościoły, drewniane cerkwie, malownicze wsie, a także liczne szlaki górskie, które zachęcają do pieszych wycieczek.
  6. Baza noclegowa: Wokół Jeziora Orawskiego znajduje się wiele miejsc noclegowych, takich jak pensjonaty, hotele, ośrodki wypoczynkowe oraz pola namiotowe, które zapewniają komfortowe warunki dla turystów.

Jezioro Orawskie to nie tylko piękne miejsce na relaks i wypoczynek, ale także fascynujący zakątek przyrody, który warto odwiedzić podczas podróży po malowniczych terenach Polski i Słowacji.

Podobne wpisy