W miesiącu październiku i listopadzie 2018 r. Gminne Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2018. EtnoPolska”, z którego dostało dofinansowanie, realizowało zadanie pn. „Orawskie Etno – folk – inspiracje”.

W dniu 13 października na podwilczańskim boisku „Orliku” było bardzo gwarno. Za sprawą STOWARZYSZENIA ROZWOJU ORAWY, które pozyskało środki w LGD Przyjazna Dolina Raby i Czarnej Orawy na ORAWSKI DZIEŃ SPORTU. W ramach projektu  dzieci ze szkół z Podwilka, Harkabuza, Podsarnia starsi i młodsi, dziewczynki i chłopcy wpierw otrzymali koszulki sportowe po czym rozegrali mecze piłkarskie. Przy pięknej słonecznej pogodzie dopisali również kibice i rodzice. Wszystkie drużyny otrzymały pamiątkowe puchary i piłki  dodatkowo najlepsi zawodnicy, strzelcy i bramkarze z każdej drużyny otrzymali statuetki, zadbano również o poczęstunek dla uczestników- otrzymali oni kanapki i napoje w ramach projektu oraz słodycze i ciastka od sponsora firmy STACHgont. Dodatkowo zakupiono 11 par kijków i odbyły się zajęcia z Nordic Walking po okolicznych terenach.

Zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym - szlak dzwonnic loretańskich.

Kościół w Orawce jest wyjątkowy z wielu względów. To najstarszy zachowany obiekt i jedyny drewniany zabytkowy kościół na polskiej części Orawy, z unikatową polichromią naścienną i niezwykłym  wyposażeniem.   Wśród innych bezcennych zabytków tej klasy wyróżnia go jeszcze posiadanie oraz, co istotniejsze, stosowanie zasłon wielkopostnych. Określa się je także mianem: opon (jak w  średniowieczu), chust, kurtyn lub płócien wielkopostnych. Tkaniny te służą zasłanianiu ołtarzy przez 10 dni w roku, od piątej niedzieli Wielkiego Postu do Wielkiej Środy.  Orawczańskie zasłony to aż cztery czarne tkaniny lniane malowane kolorową temperą. Najstarsza z nich datowana jest na 1676 rok, trzy pozostałe pochodzą z pocz. XIX wieku.