Gminne Centrum Kultury w Lipnicy Wielkiej zostało beneficjentem programu EtnoPolska2020 na zadanie pn. „Orawa tradycją silna”. Projekt polegał na organizacji szeregu warsztatów opartych na twórczości ludowej regionu oraz warsztatów teatralnych, których celem było przygotowanie widowiska opartego na scenach obrzędowych regionu, prezentującego tradycje muzyczne, taneczne i śpiewacze regionu.

 

WARSZTATY ARTYSTYCZNE

Przez cały okres wakacyjny we współpracy ze Stowarzyszeniem Rozwoju Orawy i Stowarzyszeniem artystów orawskich ART ORAWA zorganizowano w  ramach projektu szereg warsztatów dla dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych, w tym seniorów: warsztaty farbiarstwa, ceramiki, malowania na tkaninie oraz rzeźbiarskie.

Odbyły się również warsztaty warsztaty haftu, szycia i zdobienia. Ze względu na obostrzenia, które zmieniały się z tygodnia na tydzień, dla bezpieczeństwa uczestniczek warsztatów jak i organizatorów, zajęcia  podzielone były na kilka grup. Podczas warsztatów Panie poznając tajniki krawieckie, szyły prucniki orawskie. Warsztaty haftu, szycia i zdobienia uczą cierpliwości, poprawiają zdolności manualne, wyobraźnię oraz pokazują , że aby powstał efekt finalny, trzeba wykonać poszczególne etapy pracy.

 

WARSZTATY TEATRALNE

W Domu Ludowym w Lipnicy Wielkiej odbywały się warsztaty teatralne, które poprowadzili znani aktorzy i reżyserzy: Pan Krzysztof Najbor i Pan Andrzej Róg.
Zajęcia były podzielone na grupy wiekowe: młodzieżowe oraz dla dorosłych. W ramach grupy młodzieżowej z warsztatów skorzystali uczniowie naszego Zespołu Szkół Ogólnokształcących, działający w kółku teatralno-filmowym pod opieką Pani Aliny Kubackiej. Dorosłymi natomiast uczestnikami byli głównie członkowie Orawskiej Grupy Teatralnej im. dra Emila Kowalczyka. Zarówno młodzież jaki i dorośli ćwiczyli dykcję, wykonywali ćwiczenia na koncentrację, rozgrzewali głos i uczyli się pracy z nim.

Następnie poddawani byli próbom sytuacyjnym, interpretacyjnym, inscenizacjom, elementarnym zadaniom aktorskim.

Uczestnicy warsztatów mogli poznać na czym polega i jak wygląda praca aktora, a także prawdziwa próba w teatrze.

 

WIDOWISKO FILMOWE

Podczas prac warsztatowych pracowano nad widowiskiem, które już wkrótce ukaże się w wersji filmowej. Widowisko Orawskie Chodniki Emila Miki w reżyserii i wg scenariusza Roberta Kowalczyka, a zarejestrowane przez ekipę Orawa TV, to filmowa opowieść o poszukiwaniu dawnej Orawy, jej zapominanych już zwyczajów i melodii. Ścieżkami lipnickiego pasterza z utworu „Sen bacy” podąża Emil Mika, by odnaleźć i zapisać to co pod Babią Górą jest najpiękniejsze. W filmie pojawiają się orawskie obyczaje m.in. sprzącka, pasienie wołów i owiec, święto pasterskie, wielkopostne zwyczaje, płóciennictwo. Wykorzystano fragmenty utworów Emila Miki. W filmie wystąpiły zespoły regionalne Orawianie im. Heródka, Orawskie Dzieci, Nowa Orawa, Małolipnicka Rodzina Kolpinga, Orawska Grupa Teatralna im. dra Emila Kowalczyka i Kapela Muzyka Orawska.

 

 

Projekt miał na celu wzrost kapitału kulturowego, aktywizację i  integrację społeczną, skierowany jest do szerokiego grona odbiorców, a został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Etnopolska2020”.